2020

 

 

Drodzy Przyjaciele. W imieniu Zarządu STK, pragnę złożyć wszystkim najserdeczniejsze życzenia Bożonarodzeniowe, aby miłość i ciepło rodzinnego domu nigdy was nie opuszczało. Oraz Szczęśliwego Nowego Roku, aby był dla nas wszystkich nowym otwarciem tak artystycznym jak i duchowym. 

 

 

                                                         Zarząd STK Jaworzno

 

 

Ps. 

W zwiąż z przedłużającym się stanem epidemiologicznym i niemożliwością spotkania się wszystkich członków STK, informuję że kiedy tylko będzie to możliwe, wszyscy członkowie zostaną poinformowani o takim zebraniu. Do tego czasu bardzo prosimy o pilny kontakt z p. Eweliną Pawelec, celem uregulowania zaległych składek. 

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 

 

VI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ”Pędzlem, nitką i dłutem malowane – Pokaż co potrafisz”

 

        Tegoroczny konkurs objęty był jak co roku honorowym patronatem Prezydenta miasta Jaworzna – Pawła Silberta. Przewodnim celem konkursu było pobudzenie inwencji twórczych zarówno artystów zrzeszonych jak i nie zrzeszonych, oraz promocja miasta Jaworzna w sferze kultury plastycznej, a przy okazji stworzenie możliwości do bliższego kontaktu co w tym roku niestety nie było możliwe z powodu rozszerzającej się pandemii. Konkurs skierowany jest, tak do młodzieży szkolnej jak i do osób dorosłych.

W tegorocznej VI-ej edycji wzięło udział 47 uczestników, w tym 11 z miasta Jaworzna, którzy nadesłali aż 93 prac.

Prace wykonane były różnymi technikami tj; oleje, akwarela, akryl, linoryt, grafika, rzeźba oraz haft. Na konkurs nadesłano prace z takich miejscowości jak; Tomice, Katowice, Kraków, Bieruń, Kalety, Poznań, Jerzmanowice, Mielec, Tychy, Chełmek, Libiąż, Polkowice, Guzice, Oświęcim, Tomice, Złotów, Sochaczew, Legnica, Chorzów, Kalety oraz z Jaworzna.

Ogłoszenie wyników odbyło się 06 listopada 2020r, niestety tylko poprzez media internetowe (facebook.stk.pl, stk.decoart.pl, Radio Art, Radio Fest, MojeJaworzno.pl). w tegoroczny skład Jury weszli; Małgorzata Wosik, Zbigniew Kramarz, Iwona Brandys, które przyznało następujące nagrody w poszczególnych kategoriach;

 

         - w kategorii malarstwo:

 

                            Grand Prix: Zofia Łącka   „Noc świętojańska”     

 

                            I miejsce: Zbigniew Ziob     „Mistrz kamuflażu”

                            II miejsce :Stefan Szuster   „Moje podwórko”  

                            II miejsce: Janusz Janas     „Czyglice”        

                            III miejsce Jerzy Demski    „Swing”          

 

                            Wyróżnienie: Bogumił Serczyk    „Grajkowie”     

                                               Sabina Piotrowska  „Uwięziona”   

 

        - w kategorii haft:

 

                             I miejsce: Katarzyna Kajukało-Drygalska   ”Ćmy”

                             II miejsce: Lucja Góralska                       ”Przedwiośnie”          

                             III miejsce: Józefa Stańczak                    „Dudek”                        

                                                                       

            - w kategorii rzeźba :

                                

                            I miejsce: Gerard Mazur      „Grajek z fletem”                 

 

 

        Jak już wcześniej wspomniałem, tegoroczna uroczysta gala nie mogła się odbyć z wiadomych wszystkim powodów, jednakże sama wystawa nadesłanych prac została zaprezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej i będzie dostępna dla widzów od 02 do 22 listopada w Galerii ExLibris. Wszyscy nagrodzeni uczestnicy zostali osobiście poinformowani o sposobie odbioru statuetek oraz nagród rzeczowych i zaproszeni na następną edycję.  

Aby zrekompensować wszystkim zainteresowanym tą zaistniałą niedogodność, STK wraz z MBP postanowiło nagrać krótki spot o wystawie i opublikować go w dostępnych mediach co wkrótce zostanie ogłoszone.

Już po raz szósty, udało się zorganizować ten trudny konkurs w tak bardzo zaskakującym nas wszystkich i nieoczekiwanym roku, a wszystko to dzięki takim sponsorom jak; Urząd Miasta Jaworzna, Tauron, oraz bardzo dobrej współpracy pomiędzy MBP Jaworzno a STK Jaworzno – Dziękujemy.  

 

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

KOMUNIKAT

 

XVI edycja konkursu poetyckiego „O Złotą Lirę” organizowanego corocznie przez Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie a objęta ciepłym patronatem już od wielu lat Prezydenta Miasta Jaworzna – Pawła Silberta – dotarła do finału. I choć rok 2020-ty okazał się trudnym czasem, to sprawił on, że kilku miesięczna izolacja wyzwoliła w nas mocną potrzebę wyrażania swoich przemyśleń i spostrzeżeń w formie pisanej – między innymi w poezji. Namacalnym faktem tego zjawiska stał się  omawiany konkurs poetycki, do którego napłynęło dużo prac, co niezmiernie ucieszyło organizatorów.  Do konkursu przystąpiło 80-ciu twórców w trzech kategoriach wiekowych; „A”- do lat 16, „B”- od 16-19lat, „C”- powyżej 19 lat. Prace nadeszły z takich miejscowości jak; Warszawa, Mysłowice, Ruda Śl, Bukowno, Bytom, Sosnowiec, Wolbrom, Poznań, Gliwice, Orzesze, Chrzanów. Dąbrowa Gór, Balin, Pyskowice, Knurów, Piła, Trzciana, Racibórz, Suwałki, Radom, Kraków, Jastrzębie-Zdr, Katowice, Częstochowa, Sanok, Piła oraz Jaworzno.

Tegoroczne Jury w składzie; Anna Adamus, Jolanta Adwent oraz Dorota Liszkowska miały nie lada problem do rozstrzygnięcia, a organizatorzy stanęli przed trudnym zadaniem zorganizowania finału. Jednak dynamiczna sytuacja epidemiologiczna doprowadziła do najtrudniejszej decyzji, a mianowicie w trosce o bezpieczeństwo uczestników organizatorzy zdecydowali odwołać finał w dotychczasowej formie a wyniki podać poprzez media internetowe i radiowe. Natomiast laureaci, zostali indywidualnie powiadomieni o wynikach konkursu oraz o formie przekazania dyplomów, upominków oraz pięknych statuetek.

A oto oficjalne wyniki konkursu;

 

KATEGORIA WIEKOWA „A”

I miejsce, wiersz pt. …...........Olga Boguś   - Jadłowstręt psychiczny

II miejsce, wiersz pt. …..........Aleksandra Pacuła  - Przesyłka powietrznym kurierem

III miejsce, wiersz pt. ….........Hanna Rutkowska   - Kiedy piszę

          Wyróżnienie, wiersz pt. …......Piotr Szczurek   - Wirtualny raj

          Wyróżnienie, wiersz pt. …......Katarzyna Olas   - Robaczek i wróbelek

 

KATEGORIA WIEKOWA „B”

I miejsce, wiersz pt. …............Julia Sierakowska   - Motyle

II miejsce, wiersz pt. …............Borys Piasecki   - Amazonka

III miejsce, wiersz pt. …...........Urszula Makowska   - Kuro, Imi, Kukyo

          Wyróżnienie, wiersz pt. ….......Roksana Rogalska   - Okno, Pola, Sens

          Wyróżnienie, wiersz pt. …........Tomasz Guzik   - Nie warto mieć wszystkiego

 

KATEGORIA WIEKOWA „C”

I miejsce, wiersz pt. ….............Krystyna Baran   - Madagaskar

II miejsce, wiersz pt. …............Maciej Anczyk   - Prawo spółek

III miejsce, wiersz pt. …...........Izabela Joanna Gańcza-Pacuła   - Autoportret

          Wyróżnienie, wiersz pt. ….........Dariusz Wróbel   - Ciało obce

          Wyróżnienie, wiersz pt. ….........Krystyna Spyt   - W palecie barw

          Wyróżnienie, wiersz pt. ….........Henryk Liszkiewicz   - Fotografia 1964

 

Warto nadmienić, że w zaistniałej sytuacji w jakiej znaleźliśmy się, organizatorzy chcąc dodatkowo wynagrodzić wszystkim laureatom oraz zainteresowanym miłośnikom poezji tą niedogodność jaka powstała, są już w trakcie nagrywania audycji radiowej w zaprzyjaźnionym Radiu ART, która poświęcona zostanie właśnie temu wydarzeniu. Oprócz rozmowy na ten temat, będziemy mogli wysłuchać wszystkie wyróżnione utwory. Data i godzina nadania audycji będzie wcześniej opublikowana.

Rok 2020-ty zapada głęboko w pamięć, to też warto podziękować wszystkim mocno zaangażowanym współorganizatorom tego corocznego wydarzenia - których najczęściej nie widać, a wykonujących bardzo potrzebną robotę; Klub Relax (dyr. Marek Malisz), III Liceum Ogólnokształcące im.Orła Białego w Jaworznie (dyr. Marta Figura), Urząd Miasta Jaworzna (Roman Jońca, Iwona Zytko, Leszek Gancarczyk) oraz członkom STK Jaworzno od lat społecznie działającym na rzecz upowszechniania kultury w swoim mieście.

 

Wszystkim uczestnikom, a w szczególności laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy i do zobaczenia za rok – ufamy, że w dużo bardzie sprzyjających warunkach.

 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia ciekawych wspomnień naszych członków STK – Alicji Dudek (https://www.youtube.com/watch?v=XHraYPZMiMg) oraz Jarosława Sawiaka (https://www.youtube.com/watch?v=Sv_eK-6GhTI), w programie „Dawni Jaworznianie” - o historii swoich przodków. 

 

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

ZAPROSZENIE

 

Serdecznie zapraszamy do Miejskiego Klubu im.Jana Kiepury w Sosnowcu 

Galeria "MUZA" ul.Warszawska 2

na wyatawę pt; "Na pograniczu"

 

pani  Sabiny Piotrowskiej

 

Wystawa dostępna jest od 02.11. do 30.11.2020r.

Wernisaż 05.11.2020r godz.18,00

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

KOMUNIKAT

 

Szanowni uczestnicy konkursu poetyckiego "O Złotą Lirę". Z przykrością informujemy, że w związku z  zaistniałymi, bardzo niekorzystnymi  dla nas wszystkich warunkami epidemiologicznymi, uniemożliwiającymi bezpieczne zorganizowanie uroczystości przekazania nagród wszystkim laureatom. Organizatorzy zmuszeni są do zmiany formy rozstrzygnięcia konkursu, aby uczynić ją bardziej bezpieczną. Finał w dotychczasowej formule nie odbędzie się, jednakże wszystkie wyniki zostaną opublikowane w internecie, a laureaci zostaną indywidualnie powiadomieni o wynikach i o formie przekazania nagród. 

 

Zarząd STK 

16.10.2020r 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

  WAŻNY KOMUNIKAT

 

Drodzy przyjaciele. Z przykrością informuję, że z powodu ponownego zaostrzenia rygorów sanitarno-epidemiologicznych planowane zebranie 13.10.2020r. w pełnum składzie nie może się odbyć. Spotka się tylko Zarząd aby omówić dalsze postępowanie w związku z zbliżającymi się finałami "Złotej Liry" oraz " Pędzlem, nitką i dłutem malowane". Wszelkie informacje będziemy na bierząco starali się przekazywać wszystkim członkom STK. 

W przypadku jakichś pytań lub innych spraw, proszę o kontakt telefoniczny - będziemy starali się pomóc. 

 

Jacek Maliszczak

                                                                                                                                                                  09.10.2020r 

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

  KOMUNIKAT

 

Drodzy Przyjaciele. Pragnę poinformować, że najbliższe spotkanie w pełnym składzie członków oraz zarządu dobędzie się 13 października godz.17,00 . w Klubie Relax. Informuję jednocześnei że spotkanie to będzie podlegało wszelkim procedurom epidemiologicznym (dezynfekcja rąk przy wejściu, mierzenie temperatury oraz zachowaniu bezpiecznych odległości). 

 

 

Jacek Maliszczak

                                                                                                                                                                   10.09.2020r

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 ZAPROSZENIE

 

Serdecznie zapraszamy na Spotkanie Kameralne 

do Fundacji "Mój Czas Dla Seniora", pt; "Kasztany pod stopami"

gdzie zaprezentuje swoją twórczość pani 

 

Alicja Dudek

 

Jaworzno ul.11 Listopada 4C

16.09.2020 godz. 16.00

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

ZAPROSZENIE

 

Serdecznie zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie

do Galerii ExLibris na wyatawę pt; "Marzenia"

 

pani  Sabiny Piotrowskiej

 

Wystawa dostępna jest od 07.09. do 23.09.2020r.

Wernisaż 09.09.2020r godz.17,30

(obowiązkowo w maseczkach)

 

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 

 

ZAPROSZENIE

 

Serdecznie zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie

do Galerii ExLibris na wyatawę zbiorową STK pt;

 

"Tak samo a inaczej"

 

Wystawa dostępna jest od 29.06. do 19.07.2020r.

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

ZAPROSZENIE

 

Serdecznie zapraszamy mieszkańców miasta wraz ze swymi pociechami na spotkanie online

pod tytułem; "Cudze chwalicie, swego nie znacie" z

 

Urszulą Kępką.

  

Członkinią Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie, a zarazem Jaworznicką poetką, autorką wielu utworów dla dzieci i dorosłych, od lat współpracującą z Miejską Biblioteką Publiczną przy okazji realizacji wielu projektów literackich.

Zapowiadane wydarzenie z jej udziałem zostanie zaprezentowane

19 czerwca br. o godz. 10.00, na Facebookowym profilu MBP w Jaworznie. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na stronę

https://www.facebook.com/bibliotekajaworzno

 

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 

 

 KOMUNIKAT

 

Drodzy Przyjaciele. Pragnę poinformować, że z powodu przedłużającego się zagrożenia epidemiologicznego, Klub Relax w najbliższym czasie nie będzie dostępny. Najbliższe spotkanie członków STK, zgodnie z ustaleniami Dyrekcji Klubu, odbędzie się przypuszczalnie dopiero 8 września 2020r. 

O wszelkich ewentualnych zmianach powyrzszego komunikatu będziemy informować na bieżąco. 

 

 

Jacek Maliszczak

 

 

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

ZAPROSZENIE

 

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania bardzo ciekawej rozmowy o Jaworznie

pt; "Jaworzno jakiego nie znacie" 

 

pana Jarosława Sawiaka 

 

pod linkiem; https://www.youtube.com/watch?v=kfLrDSiAXb4

 

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 ZAPROSZENIE

 

Serdecznie zaprazamy rodziców wraz z dziećmi na 

cykl spotkań - "Wierszyki na drugie śniadanie"

które odbywają się cyklicznie w MBP w Jaworznie

prowadzone przez panią 

 

Urszula Kępka

 

najbliższe spotkanie ma tytuł; "Zimowy sen"

26 luty godz. 10,00

 

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 ZAPROSZENIE

 

Serdecznie zaprazamy rodziców wraz z dziećmi na 

cykl spotkań - "Wierszyki na drugie śniadanie"

które odbywają się cyklicznie w MBP w Jaworznie

prowadzone przez panią 

 

Urszula Kępka

 

spotkanie styczniowe ma tytuł; "Bałwankowa rodzina"

29 styczeń godz. 10,00

 

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

ZAPROSZENIE

 

Serdecznie zapraszamy do M.B.P. w Jaworznie na 

spotkanie autorskie z twórcami Almanachu "Słowo ma kolor"

oraz osobami, które walnie przyczyniły sie do powstania tej publikacji.

 

14 styczeń 2020r. godz. 17,00

 

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 ZAPROSZENIE

 

Serdecznie zapraszamy do CK Teatru Sztuka w Jaworznie

ul. A.Mickiewicza 2,  11 stycznia 2020r. na godz. 18,00

Na wieczór poezji pt;"Magiczne ósemki" z

 

Alicją Dudek 

 

wieczór uświetnią takż muzycy i wokaliści tacy jak;

Martyna Pluta, Zofia Lipsla, BartoszPaluch,

Mateusz Motyka, Eugeniusz Puchalski, Dominik Socha.

 

 

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

ZAPROSZENIE

 

Serdecznie zapraszamy do Galerii MUZA

w Sosnowcu ul. Warszawska 2 na wystawę prac malarskich 

pt; "Sztuka ukojenia"

 

pani Joanny Partyki 

 

wystawa będzie dostępna od 2 - 31 styczeń 2020r.

wernisaż odbędzie się 9 styczeń 2020r. godz.18,00

 

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

ZAPROSZENIE 

 

Serdecznie zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie

na wystawę prac pt; "Emocje w skrzydłach"

 

pani  Agnieszki Guji

 

wernisaż wystawy 8 styczeń 2020r. godz. 17,00