Barbara Fraszczyńska
Absolwentka Wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Wydziału Zarządzania i Marketingu Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Na co dzień pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach.
Swoją przygodę z twórczością artystyczną rozpoczęła od fotografii. W roku 2004 wstąpiła w poczet Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie, w którym pod opieką Zdzisława Jurka (ówczesnego kierownika sekcji fotograficznej) doskonaliła się w tej dziedzinie. Fascynacja naturą i pozornie zwykłymi tematami zaowocowały obfitym zbiorem fotografii, prezentowanym w latach 2005-2009 na licznych wystawach indywidualnych w Jaworznie, Bielsku Białej, Katowicach. Swoją twórczość eksponowała również na zbiorowych wystawach STK w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach, Bibliotece Śląskiej w Katowicach oraz MDK w Łodzi.
Jednocześnie uczestniczyła aktywnie w życiu Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie. W latach 2006-2009 była sekretarzem, a następnie przez kilka lat Członkiem Zarządu STK. Pełniła funkcję Komisarza imprez kulturalnych dedykowanych Kongresowi Kultury Województwa Śląskiego w 2010 r.
W latach 2009-2013 była inicjatorką i realizatorką cyklu "Jesiennych Spotkań Poetyckich" – wydarzenia o zasięgu regionalnym. Organizatorka pierwszych edycji ogólnopolskiego konkursu poetyckiego "O Złotą Lirę" w latach 2008-2014.
Zajmowała się dokumentowaniem dorobku STK w Jaworznie oraz promowaniem twórczości jego członków poprzez redagowanie i oprawę graficzną broszur, folderów i plakatów oraz współpracę z redakcjami czasopism: "Własnym Głosem", „Tygodnika Kulturalnego”, Dziennika Zachodniego, "Co Tydzień", „Tydzień w Jaworznie” a także licznymi portalami internetowymi.
Malować zaczęła w 2009 r. Swoje obrazy najchętniej eksponuje na rodzinnych wystawach z mężem i córkami. Chętnie doskonali swój warsztat na plenerach malarskich organizowanych przez chełmskie, oświęcimskie, krakowskie oraz jaworznickie stowarzyszenia. Swoją twórczość prezentuje również na wystawach poplenerowych.
Maluje głównie w technice akrylowej, rzadziej akwarelowej. Ulubionym tematem, od którego rozpoczęła malarską przygodę i do którego wciąż powraca jest pejzaż, ale maluje także ptaki, kwiaty i portrety.
Brała udział w II i III Międzynarodowym Festiwalu Nikisz-For w Katowicach. W latach 2014-2016 brała udział w Derbach Artystycznych w ramach Projektu „Integracja Sztuki" zainicjowane przez Centrum Art-Plus z Krakowa. W 2021 r. została zaproszona do udziału w artystycznym projekcie malarskim pn.: „Narodowa Galeria Niepodległości Polski 100 – to im zawdzięczamy Niepodległość”. Wystawa portretów 100 bohaterów narodowych była prezentowana w Narodowej Galerii Niepodległości Polski w Warszawie, potem objazdowo w prestiżowych miejscach na terenie kraju, a obecnie wystawa osiadła w Stalowej Woli.
Bierze udział w corocznych przeglądach malarstwa organizowanych przez chełmski MOKSiR oraz STK Jaworzno.