Barbara Fraszczyńska

 

Swoją przygodę z twórczością artystyczną rozpoczynałam od fotografii. W roku 2004 wstąpiłam do Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie, w którym, pod opieką pana Zdzisława Jurka (ówczesnego kierownika sekcji fotograficznej) doskonaliłam się w tej dziedzinie. To właśnie pan Jurek nauczył mnie wyławiania z otoczenia cudownych ujęć, by zdjęcia stawały się niebanalne, wyjątkowe.

Ta fascynacja naturą i pozornie zwykłymi tematami zaowocowała obfitym zbiorem fotografii, prezentowanym na licznych wystawach indywidualnych w Jaworznie (w latach 2005-2009) oraz w Bielsku Białej (2008 r.). Swoją twórczość eksponowałam również na zbiorowych wystawach STK w Górnośląskim Centrum Kultury (2008 r.) i w Bibliotece Śląskiej (2009 r.) w Katowicach oraz w DK w Łodzi (2006 r.) i w DK w Bielsku Białej - Lipniku (2008 r.).

Jednocześnie, od początku, staram się aktywnie uczestniczyć w życiu Stowarzyszenia; w latach 2006-2009 pełniłam funkcję sekretarza, a następnie przez kilka lat byłam członkiem zarządu. W roku 2010 byłam komisarzem imprez kulturalnych dedykowanych Kongresowi Kultury Województwa Śląskiego. Byłam współinicjatorką cyklu "Jesiennych Spotkań Poetyckich" oraz współorganizatorką ogólnopolskiego konkursu poetyckiego "O Złotą Lirę".

Zajmowałam się dokumentowaniem dorobku STK w Jaworznie oraz promowaniem twórczości jego członków poprzez redagowanie i oprawę graficzną broszur, folderów i plakatów, współpracę z redakcjami czasopism "Co Tydzień" i "Własnym Głosem", a także licznymi portalami internetowymi.

Malować zaczęłam w 2007 r., jednak pierwsze prace odważyłam się pokazać dopiero po dwóch latach. Swoje obrazy najchętniej eksponuję na wspólnych wystawach wraz z obrazami mojego męża, Bolesława oraz na zbiorowych wystawach STK: w DK w Bielsku Białej - Lipniku (2009 r.), CKiRS w Krakowie (2011 r.), w Wiśniczu (2014 r.) oraz wielokrotnie na terenie Jaworzna.

W roku 2009 wzięłam udział w międzynarodowej wystawie "Nikisz-For II" w Katowicach.