Bolesław Fraszczyński

 

   Malarstwo fascynowało mnie od dawna. Odwiedzałem różne muzea, by podziwiać prace wielkich artystów, analizować ich warsztat i sposób w jaki osiągali niepowtarzalne rezultaty w swoich dziełach. W efekcie sam sięgnąłem po farby i pędzle.

 

   Tematyka moich prac jest bardzo różnorodna: portrety, pejzaże, scenki rodzajowe, martwa natura, kwiaty. W swoich obrazach zawsze staram się zachować klimat wyjątkowych miejsc czy sytuacji. Chociaż preferuję malarstwo olejne, lubię eksperymentować w różnych technikach.

 

   W roku 2004 wstąpiłem do Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie, od razu stając się jego aktywnym członkiem, a przez 7 lat byłem jego prezesem. W swojej działalności w STK postawiłem na doskonalenie warsztatu malarskiego twórców nieprofesjonalnych; organizując szkolenia i kursy z udziałem artystów zawodowych oraz liczne plenery malarskie.

 

    Jestem inicjatorem "Jesiennych spotkań poetyckich", zorganizowałem również konsultacje poetyckie z udziałem redaktora Radia Katowice Macieja Szczawińskiego.

  

   Podejmuję współpracę z organizacjami o podobnym profilu działalności na terenie Polski południowej.

   Od roku 2011 jestem stowarzyszony z RSTK w Chełmku.

 

   Pomimo rozlicznych zajęć, nie zaniedbuję własnej pasji; mam za sobą szereg wystaw indywidualnych: Biblioteka Śląska w Katowicach (2008 r.), DK w Bielsku Białej (2009 i 2010 r.), DK w Kazimierzu (2009 r.), CKiRS w Krakowie (2011 r.) oraz liczne wystawy na terenie Jaworzna.

 

   Swoje prace prezentowałem również na kilkunastu wystawach zbiorowych na terenie Jaworzna, Sosnowca, Katowic, Bielska Białej, Chełmka, Chrzanowa, Wisły, Czorsztyna, Zakopanego i Wiśnicza.

   Uczestniczyłem również w międzynarodowych wystawach w Katowicach: "Nikisz-For II" w 2009 r. i "Naif-Festiwal" w 2011 r.