Bolesław Fraszczyński

 

      Bolesław Fraszczyński urodził się i mieszka w Jaworznie. Z wykształcenia jest ekonomistą.  Pracował jako Główny Księgowy i Doradca Podatkowy na terenach miast: Jaworzna, Katowic, Sosnowca. Był Biegłym Sądowym w Sądach Okręgowych w Katowicach oraz Bielsku Białej.

      W szeregi Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie wstąpił w 2004 r. i przez 7 lat pełnił funkcję Prezesa Zarządu. W swojej działalności w STK Jaworzno postawił na doskonalenie warsztatu malarskiego twórców nieprofesjonalnych, poprzez szkolenia i kursy z udziałem artystów zawodowych: Kają Renkas, Karolem Wieczorkiem, Jackiem Gąsiorem, Zbigniewem Kramarzem.

Był inicjatorem kursu rysunku i malarstwa przeprowadzonego przez Agencję Promocji i Reklamy Labolatorium w Jaworznie, gdzie prowadzącą była malarka Kaja Renkas.

Był również organizatorem Jaworznickich Spotkań Malarskich, które prowadził artysta malarz Karol Wieczorek, oraz organizatorem licznych plenerów malarskich połączonych z warsztatami malarskimi.

      Pan Bolesław promował wieloletni cykl „Jesiennych spotkań poetyckich” oraz konsultacje poetów z Panem Maciejem Szczawińskim - krytykiem literackim i redaktorem „Poczty Poetyckiej” Radia Katowice.

Zawsze aktywnie uczestniczy w życiu społecznym tak rodzimego STK Jaworzno jak i Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Chełmku oraz chętnie współpracuje z „Grupą Na Zamku” w Oświęcimiu.

Interesuję się malarstwem, rysunkiem i fotografią. Maluję w technikach: akwareli, akrylu oraz farb olejnych, rysuje, fotografuje. Tematami jego prac są krajobrazy, portrety, przyroda, sceny sytuacyjne.

 

W 2008r.

- otrzymał Nagrodę Miasta Jaworzna przyznaną przez Prezydenta Miasta Jaworzna,

- dyplom za szczególne osiągnięcia w działalności społecznej w ruchu twórczym od Rady Krajowej

   Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

 

      Jest bardzo aktywnym uczestnikiem plenerów organizowanych przez powyższe stowarzyszenia, oraz uczestnikiem wystaw zbiorowych czy poplenerowych chociażby w takich miastach jak: Jaworzno, Chełmek, Oświęcim, Katowice, Bielsko Biała, Mysłowice, Wisła, Chrzanów a także: Garbicz, Gliczarów, Zawoja, Czorsztyn, Wierchomla Wielka, Nowy Wiśnicz, Poręba k. Myślenic, Lipowa k. Zatoru, w Płazach oraz w wielu innych wystawach poplenerowych. Wielokrotnie wystawiał swoje prace w domach kultury, bibliotekach, szkołach w Jaworznie a także w Krakowie, Bielsku Białej czy Kazimierzu Górniczym.

Uczestniczył również w międzynarodowych wystawach w Katowicach: "Nikisz-For II" w 2009 r., oraz „ Art Naif Festiwal” w 2011 r.

      Pan Fraszczyński, był również głównym inicjatorem w organizowaniu Jubileuszu XXV-lecia Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie, oraz koordynatorem okolicznościowego wydania albumu pamiątkowego z działalności członków STK w Jaworznie. Jego prace znajdują się w wielu prywatnych zbiorach. Nie zapomina również o ludziach potrzebujących i zawsze chętnie oddaje swoje obrazy na aukcje charytatywne.