Ewa Musiorska

            Urodziła się i wychowała w Adamówce – małej podkarpackiej wsi niedaleko Jarosławia. Ukończyła polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie.

Z Jaworznem związana od 1975 roku, gdzie po ukończeniu studiów pracowała przez wiele lat w szkole jako polonistka, a później w szkolnej bibliotece. Obecnie na emeryturze. Od 2006 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie.

Zamiłowania literackie objawiała już od najmłodszych lat, pisząc wiersze „do szuflady” przez ponad 30 lat. Po raz pierwszy odważyła się wysłać wiersze na VII Ogólnopolski Konkurs Poetycki w Jastrzębiu – Zdroju w 2006 roku (wiersze wyróżnione i opublikowane w almanachu). Jest również współautorką almanachów poetyckich: „Poetyckie krajobrazy”, „Błękitny gotyk słowa”, „W lustrze czasu”, „Spojrzenia”, „Wiosna poetycka”, „Słowa naszych serc”. Wyróżnione na konkursach jej opowiadania opublikowane w almanachach: „Gniewińskie pióro”, „Dotyk Anioła”, „Ikarowe strofy”, „Bajki o Radomsku”.

Pisze wiersze okolicznościowe związane z wydarzeniami rodzinnymi oraz wiersze refleksyjne. Szuka odpowiedzi na „trudne pytania” związane z sensem życia, przemijaniem, istnieniem, codziennością. Ciągle jeszcze niepoprawna romantyczka i optymistka, wierząca w dobroć ludzkiego serca i miłość. Szuka radości i „małych cudów” w szarej codzienności. Wierzy, że świat staje się piękny tylko w wymiarach serca i że (jak pisze w jednym ze swoich wierszy) „ciągle jest miejsce na miłość”.

 W Miejskiej Bibliotece Publicznej, w jaworznickich domach kultury oraz w Fundacji „Mój czas dla seniora im. Wandy i Józefa” w Jaworznie odbyły się  autorskie wieczory poezji : „Wyścig z czasem”, „Wigilijne oczekiwanie”, „Dotyk ulotnych chwil”, „Odcienie miłości”,  „Jesienne zachwycenie”, „Miłości cud”, „Jesienne refleksje”, „Sens w poszukiwaniu”, „Miłość i nadzieja”, „Zastygły wspomnieniem”, „”Wigilijne opowiadania”, „ Wiersze na Dzień Matki”.

Od kilku lat pisze również opowiadania i baśnie dla dzieci wierszem i prozą, w których ukazuje dzieciom to, co w życiu najważniejsze – miłość, przyjaźń, dobroć, wrażliwość na krzywdę  i potrzeby bliźnich, umiłowanie przyrody. Nakładem krakowskiego Wydawnictwa WAM ukazało się jej pięć opowiadań: „Spadająca gwiazda” (2008, 2010 – II wydanie), „Gdzie kropeczki biedroneczki” (2009), „Serduszka miłości” (2009), „Konwaliowa Dama” (2010), „Niezwykłe spotkanie z Jezusem” (2013) oraz „Tajemnica zbójeckiej groty” (2014).

Ogromną radość sprawiają jej liczne spotkania autorskie z dziećmi w szkołach, przedszkolach, bibliotekach w Jaworznie oraz poza Jaworznem (Katowice, Kraków, Mysłowice, Sosnowiec, Libiąż, Dulowa, Dziećkowice, Bielice (woj, zachodniopomorskie), Adamówka, Cieplice, Dąbrowica (woj. podkarpackie) oraz spotkania z dziećmi z Domu Dziecka w Jaworznie. Od trzech lat aktywnie współpracuje z Fundacją „Mój czas dla seniora im. Wandy i Józefa” w Jaworznie. Aktywnie bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

W 2022r. otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Jaworzna - Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury.