Ewelina Pawelec

 

      Przygodę z haftem rozpoczęłam już jako dziecko. Haftowały moje babcie, mama szyła ubrania, a ciocia tworzyła piękne szydełkowe koronki. To te kobiety pokazały mi jak posługiwać się szydełkiem, igłą i kolorowymi nitkami. Początkowo haftowałam serwetki, bieżniki, części garderoby. Potem nastąpiła przerwa w tworzeniu rękodzieła, ponieważ poświęciłam czas rodzinie i dorastającym córkom. Do swojej pasji powróciłam w roku 2009 i od tej pory tworzę hafty wieloma technikami: haft krzyżykowy, płaski atłaskowy, cieniowany, richelieu, toledo, snutka golińska i moje ulubione: haft jakobiński i hardanger. Nadal szydełkuję, poznałam podstawy frywolitki oraz robię biżuterię i inne ozdoby koralikowe.

W 2015 roku odważyłam się pokazać swoje prace w konkursach: na najładniejszą Kartkę Bożonarodzeniową – organizowaną przez DMC nadodatek.pl, oraz w konkursie "Obudź w sobie pasję" – organizowany przez czasopismo "Igłą Malowane".

W 2016 roku II Konkurs Plastyczny "Pędzlem i nitką malowane" organizowany przez STK Jaworzno.

      Od 2017 roku jestem członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie w sekcji haftu, a od 2018 roku jestem członkiem zarządu i pełnię rolę skarbnika. Biorę czynny udział w artystycznym życiu STK, pomagam w organizacji konkursów, wystaw, plenerów. Biorę udział w wielu konkursach organizowanych przez STK i inne stowarzyszenia i domy kultury, np.: "Pędzlem, nitką i dłutem malowane" - STK Jaworzno, "Znaszli ten kraj" -  STKZD, "Inspirujemy kolorem" CMW w Łodzi, konkurs haftu kaszubskiego w Linii, konkurs na najpiękniejszą serwetkę w Kamiennej Górze, wystawa "Nić - Włókno - Materia" w Chełmku.

     Dzięki koleżance z STK w grudniu 2017 roku trafiłam do Pracowni Haftu Regionalnego przy Muzeum Miasta Jaworzna prowadzonej przez panią Iwonę Brandys, kustosza muzealnego, historyka sztuki. Wykonałam szereg gorsetów, zapasek i innych części stroju ludowego. Prace były prezentowane na kilku wystawach: Krakowski Rynek 2018, Jaworznicki Rynek 2019, Nadwiślański Park Etnograficzny 2019, wystawa dotycząca Pracowni - Biblioteka Miejska w Jaworznie 2020.

     Od września 2020 roku jestem uczennicą Szkoły Haftu Krystyny Duchniak. Dzięki profesjonalnym lekcjom zdobyłam dodatkowe umiejętności i poszerzyłam swoją wiedzę. W kwietniu 2021 roku otrzymałam certyfikat ukończenia Programu Nauki Podstaw Haftu Ręcznego, a w lutym 2022 certyfikat ukończenia kursu haftu nasnuwanego. Nadal się uczę, zgłębiając teraz tajniki haftu barwnego.

   25 czerwca 2022 roku przystąpiłam do egzaminu czeladniczego organizowanego przez Izbę Rzemieślniczą w Rzeszowie odbywającego się na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Egzamin zdałam z wynikiem celującym.

 

    Moje plany na przyszłość są powiązane z haftem i dalszym zdobywaniem umiejętności w tej dziedzinie. Chciałabym także prowadzić warsztaty i szkolenia, aby przekazywać wiedzę i umiejętności rękodzielnicze osobom, które pragną odkryć piękny świat haftu.