Genowefa Frąs

  • 2 GM
    2 GM

 

Moja twórczość ludowa związana jest z rejonem Jaworzno – Niedzieliska, wpisującym się w etnograficzny rejon Krakowiaków Zachodnich, ponieważ stąd wywodzą się moje korzenie rodowe, gdzie się urodziłam i mieszkałam.

Po mojej babci z Niedzielisk pozostały mi w spadku wyszywanki na makatkach kuchennych, pościeli, serwetkach, ręcznikach, które zaczęłam początkowo odtwarzać wyszywając na nowo bo były w rozsypce, jednak szybko zorientowałam się ze nie będę w stanie podołać tej pracy i zaczęłam wzory przenosić na płótno malarskie.

W roku 2012 zetknęłam się z ludźmi ze Stowarzyszenia Twórców Kultury, w Teatrze Sztuk w Jaworznie w Saloniku Literackim oraz funkcjonującą tam pracownią malarską, a w roku 2014 wstąpiłam do STK -Jaworzno gdzie od roku 2014 do 2019 pełniłam funkcję sekretarza.

W latach 2013 -2016 publikowałam eseje związane z twórczością członków STK- Jaworzno w Jaworznickim tygodniku "Co Tydzień".

W roku 2014 wzięłam udział na U.ŚL. w Katowicach w I Naukowej Konferencji Interdyscyplinarnej "ZIEMIE WĘGLA I STALI" - wygłaszając referat : " WSPÓŁCZESNA POEZJA GÓRNICZA na podstawie wierszy Jaworznickiego poety Jana Ryszarda Drąga”.

W czerwcu 2016 roku zorganizowałam moją pierwszą wystawę obrazów i starych wyszywanek o tematyce ludowej w Klubie Relax w Jaworznie - Niedzieliskach.

W 2016 roku moje obrazy eksponowane były również w M.B.P. w Jaworznie, Teatr Sztuk w Jaworznie, D.K. im. Kurdzielskiego w Szczakowej, D.K. Jaworzno-Dobra, Dom Strażaka Dąbrowa - Jaworzno, D.K. Jaworzno- Jeleń.

Wygłosiłam kilka referatów o tematyce ludowej Jaworzna oraz mody w M.B.P. w Jaworznie.

W listopadzie 2021 roku wygłosiłam referat "NAŚLADOWNICTWO W KULTURZE LUDOWEJ - TRADYCJA I WSPÓŁCZESNOŚĆ" w ramach EtnoSedno na V Forum Regionalnym Między Małopolską a Górnym Śląskiem w Instytucie im W. Korfantego w Katowicach.

Duża część moich obrazów z typowymi wzorami z Niedzielisk znajduje się w Szkole Podstawowej NR.3 w Jaworznie Niedzieliskach. Kilka obrazów znajduje się w Przedszkolu Miejskim nr.5, Przedszkolu Miejskim nr.9 w Jaworznie oraz w klubie "Nico" w Byczynie.

 

Swoje obrazy najczęściej podpisuję jako "GENA"