Grażyna Głowacka

 

Od najmłodszych lat lubiłam rysować i malować. Ukończyłam Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach, w którym zetknęłam sie z różnymi technikami plastycznymi. Swój warsztat pod względem formy i treści doskonaliłam pod kierunkiem znanego artysty Henryka Wańka. Następnie podjęłam studia w zakresie plastyki i pedagogiki w Częstochowie, gdzie zajęcia prowadził m.in. artysta plastyk Lech Niekrasz. Dyplom magistra uzyskałam na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, po czym podjęłam pracę w zawodzie nauczyciela plastyki.

 

Swojej pasji twórczej (malarstwo, grafika) mogłam się oddać całkowicie dopiero po zakończeniu aktywności zawodowej. Tematyka moich obrazów jest różnorodna: martwa natura, portret, kwiaty, pejzaż. Jednocześnie poszerzałam zakres swoich zainteresowań i umiejętności o nową technikę modelowania w skórze.

 

Ze skóry wykonuję obrazy, oprawy zegarów oraz drobne gadżety. Projektuję i wykonuję kompozycje o charakterze dekoracyjnym jak też unikatową skórzaną biżuterię. Niektóre z moich prac posiadają atesty wydane przez Krajową Komisję Artystyczną i Etnograficzną Polska Sztuka i Rękodzieło przy fundacji Cepelia w Katowicach.

 

Chciałabym, aby moje prace, zawierające osobiste marzenia i odczucia, były dla odbiorcy żródłem radości, zadumy i kontemplacji.

 

W roku 2008 wstąpiłam do Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie. Swoje prace prezentowałam na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Jaworznie, Sosnowcu, Trzebini, Będzinie, Bukownie i Sławkowie. Uczestniczyłam w licznych targach i kiermaszach rękodzieła artystycznego na terenie całego kraju.

 

Współpracuję z Cepelią, poprzez którą moje prace znajdują nabywców we wszystkich zakątkach Polski, a także trafiają za granicę, do Holandii, Niemiec, Włoch, Czech, a nawet za ocean do USA.

 

W roku 2016 zajęłam I miejsce w konkursie w Krzeszowicach za projekt i wykonanie kapelusza.