Jacek Maliszczak
Jacek Maliszczak życiem rodzinnym i zawodowym zawsze związany był ze swoim miastem - Jaworznem – lecz jego zainteresowania i pasje, często wykraczały znacznie dalej. Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte były dla niego czasem nie tylko młodości ale i szkołą życia. Dość wcześnie musiał nauczyć się samodzielności i odpowiedzialności za siebie i innych, a obserwacje i doświadczenia które zbierał (zwłaszcza zawiłości ludzkiej natury i sprzeczności otaczającego go świata), stały się jego kolejną pasją. I tak na bazie pierwszych doświadczeń powstawały wiersze, które przez wiele lat pisał tylko do szuflady, nie afiszując się z początkującą twórczością.
Pierwsze odważniejsze kroki podjął wśród przyjaciół, uskuteczniając je dopiero w latach 2004-2006 kiedy to zaczął organizować wieczorki poetycko-muzyczne zatytułowane: "Cisza, która w nas...", "Cisza górami rozwiana", "Po środku życia polana".
Od tego momentu wiele zaczęło się zmieniać.
W latach 2007-2008 w telewizji lokalnej CTV-Jaworzno współtworzył programy pt. "Rodzinne kolędowanie". W 2010 r. współpracował z Wielozadaniową Grupą Teatralną dr Ewy Sałużanki (reżyserem filmowym i teatralnym, wykładowcą na Wydziale Reżyserii UŚ), współtworząc spektakl pt. "Coś pan wymyślił panie Mickiewiczu".
Jednakże debiut wydawniczy miał miejsce dopiero w 2008 r. i zaowocował tomikiem "Ufam i cichnę", który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem tak czytelników którzy znali autora jak i tych, którzy dopiero pierwszy raz usłyszeli o jaworznickim poecie. Do tej pory ukazały się jeszcze następujące tomiki wierszy: "Niedokończony czas" cz. I, "Niedokończony czas" cz. II, "To szczęście", "Milczenie i słowa" oraz "jestem".
Wiele jego wierszy publikowanych jest na poetyckim portalu Emultipoetry.eu, który to zainicjował akcję wyświetlania wierszy na murach przy ul. Brackiej w Krakowie, gdzie ukazywały się i jego wiersze. Wiele z nich znalazło się również w zbiorowej publikacji wydanej przez „Fundację Poemat” w 2013r pt.”Wiersze na murach 2010-2012”.
W roku 2007 został jednym z laureatów III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O Złotą Lirę", a w latach 2009 i 2012 uzyskał wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Władysława Sebyły. Zauważony został również na konkursie ATA 2021 gdzie zajął II miejsce.
Jacek M. jest również jednym z liderów zespołu muzycznego "A Jednak Ty" (założonego w 2008r.) i jednocześnie autorem wszystkich tekstów piosenek które ten zespół wykonuje. A że wykonują utwory wyłącznie własnego autorstwa, to zdążyli już sobie zaskarbić przychylność szerokiego grona publiczności z pogranicza - poezji śpiewanej czy piosenki autorskiej.
W roku 2011 otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Jaworzna za propagowanie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.
W 2008r. wstąpił do Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie, gdzie przez jedną kadencję 2010-2014 był zastępcą prezesa STK, a od kwietnia 2014 r. pełni funkcję prezesa. Od IX 2022r. wszedł w skład nowej Rady Krajowej RSTK (na kadencję 2022-26) z siedzibą w Warszawie.
W 2015 r. został powołany przez Prezydenta Miasta Jaworzna na okres 2015-2018 do Jaworznickiej Rady Kultury, która działała przy Urzędzie Miejskim. Jest również członkiem Kapituły Nagród P.M. Jaworzna (Pawła Silberta), kadencja 2015-2018 oraz 2019-2022, za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.
Przez cały czas swojej działalności, wspiera innych twórców swoim doświadczeniem jak i umiejętnościami, chętnie dokładając własną cegiełkę - chociażby do takich projektów jak; 2014-2019 „Piosenka odkopana”, 2016-2019 „Ballady trzech Bardów”, konkurs poetycki „O Złotą Lirę”, konkurs plastyczny „Pędzlem, nitką i dłutem malowane”.
A że jest człowiekiem otwartym na innych, to w jednym z wywiadów powiedział;
„Nie żałuję tego co się stało w moim życiu, bo nie mam się czego wstydzić. Jednakże żałuję, że nie wszystko dostrzegałem, aby móc skuteczniej wypełniać swoje życie miłością”.