Jacek Maliszczak

Jacek Maliszczak życiem rodzinnym i zawodowym zawsze związany był ze swoim miastem - Jaworznem – lecz jego zainteresowania i pasje, często wykraczały znacznie dalej. Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte były dla niego czasem nie tylko młodości ale i szkołą życia. Dość wcześnie musiał nauczyć się samodzielności i odpowiedzialności za siebie i innych, a obserwacje i doświadczenia które zbierał (zwłaszcza zawiłości ludzkiej natury i sprzeczności otaczającego go świata), stały się jego kolejną pasją. I tak na bazie pierwszych doświadczeń powstawały wiersze, które przez wiele lat pisał tylko do szuflady, nie afiszując się z początkującą twórczością.

Pierwsze odważniejsze kroki podjął wśród przyjaciół, uskuteczniając je dopiero w latach 2004-2006  kiedy to zaczął organizować wieczorki poetycko-muzyczne zatytułowane: "Cisza, która w nas...", "Cisza górami rozwiana", "Po środku życia polana".

Od tego momentu wiele zaczęło się zmieniać.

W latach 2007-2008 w telewizji lokalnej CTV-Jaworzno współtworzył programy pt. "Rodzinne kolędowanie". W 2010 r. współpracował z Wielozadaniową Grupą Teatralną dr Ewy Sałużanki (reżyserem filmowym i teatralnym, wykładowcą na Wydziale Reżyserii UŚ), współtworząc spektakl pt. "Coś pan wymyślił panie Mickiewiczu".

Jednakże debiut wydawniczy miał miejsce dopiero w 2008 r. i zaowocował tomikiem "Ufam i cichnę", i spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem tak czytelników którzy znali autora jak i tych, którzy dopiero pierwszy raz usłyszeli o jaworznickim poecie. Do tej pory ukazały się jeszcze następujące tomiki wierszy: "Niedokończony czas" cz. I, "Niedokończony czas" cz. II, "To szczęście", "Milczenie i słowa".

W roku 2007 został jednym z laureatów III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O Złotą Lirę", a w latach 2009 i 2012 uzyskał wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Władysława Sebyły.

Jacek M. jest również jednym z liderów zespołu muzycznego "A Jednak Ty" (założonego w 2008r.) i jednocześnie autorem wszystkich tekstów piosenek które ten zespół wykonuje. A że wykonują utwory wyłącznie własnego autorstwa, to zdążyli już sobie zaskarbić przychylność szerokiego grona publiczności z pogranicza - poezji śpiewanej czy piosenki autorskiej.

W roku 2011 otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Jaworzna za propagowanie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.

W 2008r. wstąpił do Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie, gdzie przez  jedną kadencję 2010-2014 był zastępcą prezesa STK, a od kwietnia 2014 r. pełni funkcję prezesa.

W 2015 r. został powołany przez Prezydenta Miasta Jaworzna na okres 2015-2018 do Jaworznickiej Rady Kultury, która działała przy Urzędzie Miejskim. Jest również członkiem Kapituły Nagród P.M. Jaworzna (Pawła Silberta), kadencja 2015-2018 oraz 2019-2022, za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.

Przez cały czas swojej działalności, wspiera innych twórców swoim doświadczeniem jak i umiejętnościami, chętnie dokładając własną cegiełkę - chociażby do takich projektów jak; „Piosenka odkopana”, „Ballady trzech Bardów”, konkurs poetycki „O Złotą Lirę”, konkurs plastyczny „Pędzlem i nitką malowane”.

A że jest człowiekiem otwartym na innych, to w jednym z wywiadów powiedział;

„Nie żałuję tego co się stało w moim życiu, bo nie mam się czego wstydzić. Jednakże żałuję, że nie wszystko dostrzegałem, aby móc skuteczniej wypełniać swoje życie miłością”.