Jan Ryszard Drąg

Urodził się w Święcicy i tam jako młody chłopak rozpoczął swoją przygodę z szeroko rozumianą kulturą. Do Jaworzna trafił za pracą i tu założył rodzinę, decydując o swojej nowej przynależności do górniczego środowiska. A że jego twórcza osobowość była ponad przeciętnie wrażliwa, to wbrew szorstkiemu i prostolinijnemu otoczeniu w jakim przyszło mu żyć, postanowił nie skrywać swoich talentów i śmiało prezentował swoje prace wśród braci górniczej przez cały okres swojej pracy zawodowej.

Pan Jan był założycielem w 1983r. RSTK w Jaworznie, a następnie przez kilka lat (1985-1990) przewodniczył Śląskiemu oddziałowi RSTK z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim. Przez cały czas, aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym Jaworzna i wspierał stowarzyszenie w jego inicjatywach artystycznych. Był prezesem RSTK a później STK Jaworzno (po przekształceniu) w latach; 1983-1985, 1992-2006.

Pan Jan to poeta, rzeźbiarz i grafik, który wypracował sobie swój charakterystyczny styl, zwłaszcza w poezji i grafice. Jest bardzo płodnym artystą, który publikował m.in. w; „Miesięcznik Literacki”, „Życie Literackie”, „Zielony Sztandar”, „Wieczór”, „Tygodnik Kulturalny”, „Własnym Głosem”, „Związkowiec”, „Gwarek”, „Co tydzień”. Brał udział w audycjach radiowych – Radio Katowice oraz TVP-Katowice. Nigdy nie zabiegał u renomowanych wydawców o wydanie swojej twórczości, ale zawsze sam opracowywał i wydawał swoje tomiki, a jest to już imponujący zbiór ponad 30 książek, jak m.in.; „Przemijanie”, ”Fraszki”, „Węglowe barykady”, „Ścieżki wspomnień”, „Polski paradoks”, „Słowa i tak nie zmienię”,  „Pół żartem pół serio”, „Abecadło humoru”, „Aforyzmy i myśli”, „W katedrze węgla spotkałem Boga”, „Modlitwa wierszy”, „Moje serce krwawi”, „Wielkie tajemnice II”, „Krzyk prawdy w czarnym niebie”, „Nie ma co rozdrapywać ran”, „Znak czasu”, „W zielonej dolinie słońca”, „Milion myśli w rozumie”, „Wędrówki przez życie”, „Pokłon rodzinnej ziemi”, „Tajemniczy dotyk Boga”, „Wielkie tajemnice I”, „Utracony raj”, „Zapiski szpitalne w tonacji Chopina”, „Słowem malowane”, „Modlitwa Syzyfa – Poemat”, „Syzyf pytający o drogę”.

Pan Jan Drąg jest również inicjatorem konkursu literackiego – „O Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”, oraz konkursu poetyckiego – „O Złotą Lirę”, które to kontynuowane są do dnia dzisiejszego z dużym powodzeniem na terenie Jaworzna . 

Na przestrzeni swojej wieloletniej działalności, która zaowocowała wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami otrzymanymi w tym czasie, nie tylko od włodarzy miasta Jaworzna za swoją pracę twórczą i aktywność społeczną, szczególnie ceni sobie; srebrną i złotą odznakę „Zasłużony w Rozwoju Województwa Śląskiego”,  wyróżnienie z 1998r. z Ministerstwa Kultury – „Zasłużony Działacz Kultury”, nagrodę z 2002r. „Złoty Liść Jaworu – Zasłużony dla Kultury i Sportu w Jaworznie”, oraz odznakę – „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymaną w 2013r. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

Ponadto, pan Jan zawsze był i jest osobą pogodną o dużym poczuciu humoru, i jak sam mówi –  „… przede wszystkim, czuję się głównie patriotą lokalnym i temu podporządkowałem swoje życie”.