Janina Młotecka

 

Ur. 7 maja 1939r. w Brodach. Nauczycielka – w Związku Nauczycielstwa Polskiego sprawowała wiele funkcji społecznych; przewodnicząca Sekcji Emerytów i Rencistów w Chrzanowie, członek Zarządu Okręgu w Katowicach i prezes klubu Twórców „Różni”.

Twórcze zainteresowania plastyczne wyraża w malarstwie – posługuje się akwarelą, farbą olejną i pastelami. Jej pasją jest malowanie kwiatów i pejzaży. Zamiłowanie to pomaga jej przetrwać trudne chwile w życiu. Jej maksymą jest; „Nie chcę zaliczać swojego życia, chcę je przeżywać”. Swoje prace przedstawiała na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in.; w Sopocie, Sosnowcu, Chrzanowie, Czeladzi, Jaszowcu i Jaworznie. Wszędzie cieszyły się dużym zainteresowaniem i uznaniem zwiedzających. Jaworznickie koło Polskiego Towarzystwa Czytelniczego w 1995r. poświęciło twórczości Młoteckiej folder – „Amatorka; ktoś, kto umie kochać”.  W dwa lata później Miejska Biblioteka Publiczna z okazji wystawy dedykowanej Marszałkowi Sejmu RP Józefowi Zuchowi wydała broszurę – Janina Młotecka; „Ziarnko życiorysu”.

Pani Janina wstąpiła do RSTK w Jaworznie w 1996r. a jej prace znajdują się w wielu zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.