Jarosław Sawiak

 

Jarosław Sawiak- ur. w 1978 roku, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, z wykształcenia historyk i polonista, z zamiłowania pisarz. Z urodzenia Jaworznianin o polsko-węgierskich korzeniach. W latach 2005- 2011 pracował jako nauczyciel historii i języka polskiego w jaworznickiej oświacie. Jako poeta debiutował w 2005 roku na łamach gazety Co Tydzień oraz w na antenie lokalnej jaworznickiej telewizji CTV, gdzie prezentowana była jego sylwetka artystyczna. W roku 2006 finalista oraz zdobywca III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Jednego Wiersza im. Wespazjana Kochowskiego w Szczekocinach za wiersz Prima aprilis. W roku 2008 zdobywca II miejsca w tymże konkursie za wiersz Łączniczka.

Publikował poezję, artykuły  i opowiadania na łamach jaworznickiego Sokoła, Co Tydzień, Angory oraz artykuły historyczne poświęcone dziejom Długoszyna w Zeszytach Historycznych Miasta Jaworzna i gazecie Co tydzień. Jego poezja prezentowana była także w Poczcie poetyckiej  w Radio Katowice, przez poetę  i krytyka literackiego Macieja Szczawińskiego. Część jego poezji opublikowana została również w okolicznościowym tomiku, wydanym z okazji XXX lecia Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie a także w okolicznościowym tomiku poezji, będącym antologią poetycką, będącą pokłosiem dotychczasowych konkursów poetyckich im. Wespazjana Kochowskiego. Od jesieni 2012 roku jest członkiem tegoż stowarzyszenia,  w ramach którego debiutował także w spotkaniach autorskich. W 2013 roku zwyciężył w konkursie zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną opowiadaniem Półmisek.

W 2018 roku ukazała się jego książka Długoszyn- zarys dziejów XII-XVIII wiek, wydana przez Muzeum Miasta Jaworzna, która uznana została przez lokalną prasę za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku. Jest także autorem prezentowanej w 2019 roku przez jaworznickie muzeum wystawy pt. Długoszyn- karty z historii.