Józefa Szczepańska

 

Ur. 11 czerwca 1930r. w Jaworznie. Pracowała w Miejskim Centrum Kultury na stanowisku kierownika Klubu Środowiskowego w Jwziorkach. Wiersze pisała od najmłodszych lat. Jednak dopiero po wstąpieniu do Grupy Młodych Twórców w MCK w Jaworznie, poezja stałą się ważnym elementem jej życia.

Pani Józefa jest jedną z tych osób, które należą do RSTK od samego początku (1983). Debiutowała na łamach lokalnej gazety „Gwarek”, a następnie w „Twórczości Robotniczej”, w „Zielonym Sztandarze”, „Animatorze”, Co Tydzień”. Wiersze poetki znajdują się w arkuszu poetyckim „Pomiędzy szybami”, a także w tomiku pt;”Wiosenny wiatr”.

Profesor Zbigniew Siatkowski w broszurze „Dziedziczenie ros”, napisał; „Szczepańska, wycinankarka i akwarelistka talentu prawdziwego, twórczyni dzieł fascynujących wyobraźnię, w świecie marzenia umie być u siebie”. Jest autorką niepowtarzalnych, zdobionych akwarelą wycinanek, które prezentowała wielokrotnie na wystawach w Katowicach, Chorzowie, Tarnowie, Wodzisławiu Śląskim, Ciechocinku, Kudowie, Dusznikach i Iwoniczu, na których były często nagradzane. Prace te były również eksponowane w Galerii „Pro-Am” jaworznickiego muzeum i wielokrotnie w klubie „Relax” w Jaworznie. W 1995r. Polskie Towarzystwo Czytelnicze wydało folder „Wycinanki i akwarele” z pracami p. Józefy.

Wystawiała również w Polskim związku Niewidomych, a jej prace przedstawiano w TVP w filmie o Jaworznie. Bardzo chętnie swoje umiejętności przekazywała dzieciom i młodzieży podczas licznych spotkań w szkołach i klubach środowiskowych, a Jej urocze misterne wycinanki podziwiano niezmiennie z dużym zachwytem.

 Zmarła 7 września 2017 r.