Natalia Urant

 

         Natalia Jankowska Urant jaworznianka od pokoleń, absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, Architektury Wnętrz Centrum Nauki i Biznesu w Katowicach oraz Podstawowej Szkoły Muzycznej w Jaworznie. Na co dzień pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie i w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworznie.

Z pasji i z zamiłowania - malarka, która do malowania używa różne odcienie kawy, herbaty, kakao, czekoladę cynamon, piwo - pomysł i technika własna, a także farby olejne. Obrazy olejne malowane są przy użyciu szpachli i pędzla, często posiadają fakturę. Obrazy malowane kawą, balansują na pograniczu realizmu i abstrakcji. Zamiłowanie, pasję tworzenia i artystyczne widzenie świata wyniosła z domu rodzinnego. Ostatnie jej odkrycie to malarstwo ścienne kawą i herbatą, na ścianie (mural), materiale oraz skórze.

Od lat współpracuje z jaworznickim artystą malarzem Jackiem Gąsiorem, który jest jej nauczycielem, przewodnikiem i opiekunem w malarskim świecie. Zaczynała pod jego okiem w Stowarzyszeniu Twórców Kultury, którego obecnie jest wiceprezesem, potem w MCKiS, a obecnie maluje i sama udziela cennych wskazówek młodym adeptom malarstwa w pracowni znajdującej się w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie. Natalia do Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie wstąpiła w 2006r, a już w kwietniu 2014r. została wiceprezesem tego stowarzyszenia, dając organizacji wyraźny podmuch świeżości. To z jej inicjatywy Stowarzyszenie wyszło z propozycją zainaugurowania I-szej edycji konkursu ”Pokaż co potrafisz – Pędzlem, nitką, dłutem malowane”, który przyniósł ciekawe plony. Twórczość i osiągnięcia Natalii przyczyniają się do promocji i rozsławiania miasta Jaworzna. Jej prace zostały już dostrzeżone i nagrodzone. Obecnie jest laureatką trzech międzynarodowych konkursów plastycznych i dziesięciu ogólnopolskich. Jej obrazy znajdują się w Parlamencie Europejskim, Watykanie, Pałacu Mieroszewskich, w muzeum w Chrzanowie. Jej prace zostały wyróżnione w derby artystycznym Śląsk – Małopolska organizowanym przez centrum Art. Plus w Krakowie.

 

Artystka ma za sobą liczne wystawy, między innymi w Krakowie, Wodzisławiu Śląskim – ,,Galeria pod fikusem”, Piekarach Śląskich, w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie, w Koziegłowach, Wojkowicach, w Warszawie, w muzeum w Sławkowie w Mierzęcicach w Pałacu w Koszęcinie, a obecnie wystawa znajduje się na zamku w Baranowie Sandomierskim. Udzieliła wywiadu między innymi: TV Jaworzno, TVP Katowice, TVP Silesia, radiu FEST, radiu Katowice radiu Kolor – Warszawa, radiu Aktywnemu Warszawa EksMagazynowi, Teleexpresowi oraz Oxford Encyklopedii, była również gościem programu TVP 1 ,,Dzień dobry Polsko”. Twórczość Natalii została objęta patronatem Fundacji na Rzecz Zbliżania Kultur OPEN ART Warszawa, telewizji Silesia, radia Fest. Na współpracę z Natalią zdecydowała się firma Woseba. Artystka dostała propozycję współpracy z galerią w Barcelonie oraz wystawy swoich prac w Londynie. została również uhonorowana tytułem i statuetką „Przyjaciel Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego”, w 2018r została odznaczona medalem honorowym ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej” im. Jakuba Wojciechowskiego oraz otrzymała dyplom od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury, w listopadzie 2019r otrzymała nagrodę prezydenta miasta Jaworzna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.  W listopadzie ubiegłego roku znalazła się również w gronie kobiet niezwykłych Śląska, w marcu 2019r otrzymała tytuł ,,Niezwykłej kobiety American Dreams” w pierwszej edycji plebiscytu American Dreams.Otrzymała również tytuł ,,Osobowość roku 2019” w plebiscycie organizowanym przez Dziennik zachodni oraz ,,Kobieta Skuteczna 2020” w kategorii kultura ex aequo z Anną Popek. Ponad to prowadzi swój własny autorski internetowy Talk Show ,,Pasją nakręceni”, który zdobywa coraz większą liczbę fanów. W tym roku programem zainteresowała się Telewizja Katowice.

 

W Młodzieżowym Domu Kultury przeprowadza wywiady ze znanymi artystami polskimi. Natalia wraz z prezenterem radiowym Marcinem Janotą prowadziła również program muzyczny ,,Co jest grane” w Śląskiej Telewizji Kablowej, od lipca 2020r. jest prezenterem radiowym w Radiu Art. Została również zaproszona do Holandii, gdzie prowadziła warsztaty malarskie. Jej obrazy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych. Współpracuje z wieloma fundacjami przekazując na cele charytatywne swoje prace. Artystka ukończyła pisać swoją pierwszą powieść kryminalną pt; „Tajemnica kawy”, a w przyszłym roku przymierza się do nagrania swojej autorskiej piosenki. Obecnie prowadzi również zajęcia z malarstwa w Młodzieżowym Domu Kultury. Natalia jako osoba niezwykle twórcza ciągle udoskonala i urozmaica swój warsztat pracy i ma jeszcze wiele autorskich pomysłów, które w najbliższym czasie pragnie wcielić w życie poszerzając ofertę artystyczną naszego miasta i kraju. Należy do tych osób, które dzięki swej pasji zmieniły swój sposób na życie.

 

Prezentacja multimedialna na stronie MBP Jaworzno; https://biblioteka.jaw.pl/strona/wydarzenia/aromaty-przyprawy-a-moze-odrobine-oleju-tworczosc-artystyczna-natalii-urant/?fbclid=IwAR08yntvO_AYA_LBNHS6MPdFb4mE0P0UOalnqA4ub2fXTl2bPLbHHsmjSeU