Natalia Urant

 

Zamiłowania artystyczne wyniosłam z domu rodzinnego. Mój tata chętnie wolne chwile spędzał sporządzając różne rysunki i szkice, a ja próbowałam go w tym naśladować; ukończyłam również Podstawową Szkołę muzyczną. I choć moja dalsza edukacja podążyła w zupełnie innym kierunku (z wykształcenia jestem biologiem), to jednak po latach powróciłam do dawnych upodobań, zwłaszcza plastycznych, które przerodziły się w wielką pasję malarską.

W roku 2006 wstąpiłam do Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie i równocześnie doskonaliłam swój warsztat pod okiem artysty malarza Jacka Gąsiora, który stał się moim nauczycielem, przewodnikiem i opiekunem w świecie malarskim. Chętnie również uczestniczyłam w kursach malarskich organizowanych przez STK. To właśnie na jednym z nich artystka Kaja Rynkas zapoznała mnie z techniką malowania kawą. I własnie ta technika stała się dla mnie najciekawsza, a w swoich dalszych poszukiwaniach środków wyrazu, sięgnęłam do innych naturalnych, roślinnych barwników. Ale ceniąc klasykę, posługuję się również farbami olejnymi.

Swoje prace prezentowałam na wielu wystawach zbiorowych Stowarzyszenia w Jaworznie, Katowicach, Bielsku Białej, Wiśniczu, jak i indywidualnych m.in. w Krakowie, Wodzisławiu Śląskim, Będzinie, Piekarach Śląskich, Koziegłowach, Wojkowicach i Warszawie. Jesem również laureatką trzech międzynarodowych konkursów plastychnych oraz dziesięciu ogólnopolskich. Jeden z moich obrazów znajduje się w Parlamencie Europejskim. Moje prace zostały wyróżnione także w derby artystycznym Śląsk - Małopolska organizowanym przez Art.Plus w Krakowie. Udzieliłam wielu wywiadów dla TV Jaworzno, TVP Katowice, TVP Silesia, Radia Fest, Radia Kolor - Warszawa, Radia Aktywnym, EksMagazynu, Teleekspresu oraz Oxsford Encyklopedii. Moja twórczość została objęta patronatem Fundacji na Rzecz Zbliżania Kultur OPEN ART Warszawa, Telewizji Silesia, Radia Fest, CTV Jaworzno. Od kwietnia 2017 r. mam własnego menedżera artystycznego. Na współpracę za mną zdecydowała się firma Woseba. Zostałam również uhonorowana statuetką "Przyjaciel Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego". Ponad to prowadzę swój własny program autorski "Pasją nakręceni".

Aktywnie działam również w Stowarzyszeniu Twórców Kultury w Jaworznie, w którym od roku 2014 jestem wiceprezesem. Moją inicjatywą jest konkurs plastyczny "Pędzlem i nitką malowane - pokaż co potrafisz".