Zofia Ćwiląg

 

Ur. 4 sierpnia 1922r. w Szczakowej. Od najmłodszych lat interesowała ją działalność kulturalna i społeczna. Była członkiem ochotniczej straży pożarnej i koła gospodyń wiejskich. Prowadziła zespół folklorystyczny „Szczakowianki”, w którym śpiewała. Była wielokrotnie wyróżniana za działalność kulturalną, została również odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Równolegle z działalnością społeczną i estradową zajmowała się szyciem, koronkarstwem i artystycznym haftem. Jej zdolności i nabyte umiejętności w rękodzielnictwie pozwoliły jej przetrwać ciężki okres hitlerowskiej okupacji, a także pokonać trudności lat pięćdziesiątych, w których zasilała finansowo rodzinę, realizując swoje ambitne plany gospodarcze.

Od 1993r. jest członkiem RSTK w Jaworznie – w sekcji koronkarstwa i haftu. Twórczość jej prezentowana była na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in.; w Dusznikach, w Babicach, w Wiśniowej, w Zawoi oraz Muzeum Miasta Jaworzna. Wystawiała swoje prace również w szkołach podstawowych i na wystawach okolicznościowych w Klubie „Relax” oraz przy wielu różnych imprezach kulturalnych.

Eksponowane na wystawach prace zawsze budziły uznanie wśród oglądających, a jej hafty, nawet wykonane w latach trzydziestych, nic nie straciły na walorach artystycznych.