Alicja Dudek

Jaworznianka z dziada pradziada, ceniona poetka, w tym roku świętowała swoje 91 urodziny. W swoim rodzinnym mieście jest osobą rozpoznawalną i budzącą dobrą energię, gdyż już od najmłodszych lat zawsze kojarzyła się z propagowaniem Polskiej Kultury (poezji, prozy).

              Już w wieku (jak opowiadała) 8 - 9 lat, w czasie II wojny światowej z braku polskich książek opowiadała rodzeństwu zmyślone bajki, recytowała wiersze np. „Jaś nie doczekał” Marii Konopnickiej, opowiadała o obozach harcerskich mamy.

Swoje pierwsze wiersze pisała już jako 13 - 14-letnia dziewczynka, czerpiąc pomysły z książek, gazet, powieści, własnych przeżyć, uczuć i obserwacji przyrody. Jednak jej dojrzały rozwój twórczy rozpoczął się w 1960 r., który jak sama mówi cały czas trwa.

              Zawsze uczynna, miła radosna, uśmiechnięta. W 1947 roku wstąpiła do Związku Harcerstwa Polskiego, gdzie sama ucząc się jak żyć, systematycznie wdrażała tę wiedzę w życie, pomagając innym na wielu płaszczyznach życia kulturalnego, zawodowego czy osobistego. W życiu dorosłym mocno związała się z kulturą i oświatą prowadząc m. in. Klub „Tęcza”, Klub Nauczyciela oraz pracując w Miejskim Domu Kultury w Jaworznie jako instruktor, współtworząc m.in. „Grupę Młodych Twórców”.

              Od 1984 roku Pani Alicja Dudek jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie. Swoją działalnością nie tylko wzbogaca miejską przestrzeń kulturalną, ale również jest przykładem jak pięknie można przełożyć własne talenty, umiejętności i uzdolnienia na czynienie dobra na rzecz innych. Długie i bogate życie Pani Alicji Dudek ściśle związane jest z Jaworznem. To w naszym mieście realizuje swoją „misję” dzielenia się poezją, czyli tym co ma najpiękniejsze.

Pani Alicja Dudek do dnia dzisiejszego czynnie angażuje się w działalność kulturalną. Jednym z przykładów tej działalności jest cykl wielu spotkań literacko - muzycznych o charakterze charytatywnym, które organizuje w wielu miejscach na terenie miasta z bardzo dobrym skutkiem np.; Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Fundacja „Mój Czas Dla Seniora”, Fundacja „Nasza Przystań”, Krąg Instruktorów ZHP, Klub „Wigor”, Centrum Kultury „Teatr Sztuk w Jaworznie”, Państwowa Szkoła Muzyczna w Jaworznie i innych placówkach. Prowadzi także cykle spotkań z młodzieżą szkolną na terenie jaworznickich szkół przekazując zamiłowanie zarówno do kultury, jak i do naszego miasta. Pani Alicja Dudek nie zawsze mówi o tych działaniach, jednak zawsze jest chętna do wspierania wielu wyzwań i inicjatyw społecznych, które wymagają dużego zaangażowania, sama nie oczekując nic w zamian.

              Dojrzała twórczość Pani Alicji Dudek, która sięga swymi korzeniami lat sześćdziesiątych, zawsze towarzyszyła w Jej świadomym działaniu, czego wiele namacalnych dowodów nie trudno odnaleźć zarówno w historycznych źródłach jak i współcześnie. Można przytoczyć wiele przykładów twórczości Pani Alicji Dudek, jednak bardzo ważne jest podkreślenie tego, w jaki sposób używa swojej twórczości do podtrzymywania ludzi na duchu, do budowania ich własnej tożsamości, czy choćby do uczenia innych dzielenia się sobą – pięknem wewnętrznym – które często przekłada się na wartościową chęć do życia w danym społeczeństwie, oraz świadomego współtworzenia miejsca w którym chce się żyć.

              Pani Alicja jest laureatką wielu konkursów poetyckich na terenie Jaworzna i kraju. Swoje wiersze publikowała w prasie lokalnej: "Gwarek", "Jaworzno 2000", "Co Tydzień", "Tydzień w Jaworznie" oraz na łamach czasopism innych regionów Polski: "Twórczość Robotników", "Własnym Głosem", "Bez Przysłony", "Kurier Kowarski", "Trybuna Śląska", "Braterstwo".

W roku 1989, jeden z wierszy, zatytułowany "Przebacz", doczekał się opracowania w formie szkicu literackiego prof. Zbigniewa Siatkowskiego w publikacji "Przeciw ościeniowi".

Do Jej wierszy pisali muzykę uznani kompozytorzy: Lech Ciastkowski, Ryszard Żurkowski, Zbigniew Rutkowski i Eugeniusz Puchalski.

Większość jej twórczości została opublikowana w formie tomików i arkuszy poetyckich. A oto ich tytuły: "Przemijanie" - 1990 r., Wigilijne wspomnienia" - 1991 r., "Wigilia" - 1995 r., "Wiosna w wierszach, wiersze wiosną" - 1998 r., "Refleksja letnia" - 1998 r., "W styczniową i inne noce" - 1999 r., "Wisełka w serca harcerskie wpisana" - 2000 r., "Liście na wietrze" - 2000 r. "Babie sezony" - 2002 r., "Twoje imię matko śpiewam" - 2005 r., "Grudniowa magia" - 2006 r., "Wiosenne przesłanie" - 2008 r., "Odloty" - 2010 r., "Szkatuła Pamięci" - 2016 r, „Kontrasty” - 2021 r.

Za pracę w dziedzinie kultury i oświaty Pani Alicja Dudek otrzymała wiele nagród i odznaczeń. Wszystkie te wyróżnienia są namacalnym dowodem na jakże patriotyczną i obywatelską postawę, jaką Pani Alicja Dudek prezentuje od wielu dziesięcioleci, tym samym wzbogacając Jaworzno o kolejny przykład do naśladowania, powielania i utrwalania tak prospołecznego wizerunku w mieście.

Za swoją pracę w dziedzinie kultury i oświaty otrzymała: Srebrna Odznaka za zasługi dla Ziemi Krakowskiej - 1974r., Srebrny Krzyż zasługi - 1976r., Medal Komisji Edukacji Narodowej - 1977r., Zasłużony Działacz Kultury - 1977r., Złota odznaka - Zasłużony w Rozwoju Województwa Katowickiego - 1979r., Złoty Krzyż Zasługi - 1985r., Złota Odznaka - Zasłużony Działacz Związków Zawodowych Pracowników Kultury i Sztuki – 1991r., "Złoty Liść Jaworu" - honorowe odznaczenie MCKiS w Jaworznie - 2001r., Nagroda Prezydenta Miasta Jaworzna - 2001r., 2005r., 2008r., Order Przyjaźni - od Szkoły Podstawowej Nr 1 w Jaworznie - 2005r., Dyplom i Puchar za zasługi w upowszechnianiu kultury - 2010r., Dyplom i Puchar za promocję poezji i literatury - 2011r., Dyplom Honorowy - "Za zasługi dla miasta Jaworzna" - 2019r., Otrzymała również wiele odznaczeń od Związku Harcerstwa Polskiego.

              Pani Alicja jest pięknym przykładem do naśladowania dla wielu innych twórców i propagatorów kultury.  Pokazuje nam jak można swoją wytrwałością i niezłomną pracą, dzielić się pięknem własnego serca i zarazem jakże rzeczywistymi świadectwami minionych lat. Praca, otwartość i nieustanna aktywność, jest jej pięknym świadectwem.

W 2023r. została nominowana przez Przewodniczącego Krajowej Rady Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury, do wysokiego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który wręczony został na uroczystej gali czterdziestolecia działalności STK Jaworzno.  Od roku 2024 posiada status członka honorowego w stowarzyszeniu.