Grażyna Kieszek

        Mieszkanka Szczakowej, z wykształcenia programista komputerowy, przez wiele lat zawodowo związana z Hutą Szkła „Szczakowa”, w latach 2003-2018 kierownik Klubu „Relaks” w Niedzieliskach, obecnie na emeryturze.

        Malować i rysować lubiła od zawsze, a zamiłowanie to odziedziczyła po ojcu, Adolfie Tatarczuchu, utalentowanym artyście- amatorze. Po założeniu rodziny malowanie zarzuciła na wiele lat.  Podejmując pracę w Klubie ”Relax” zetknęła się ze Stowarzyszeniem Twórców Kultury, do którego wstąpiła w 2004r., włączając się w jego działalność i pełniąc kolejno funkcje sekretarza i skarbnika. Była m.in. współtwórcą i organizatorem Konkursu Poetyckiego „O Złotą Lirę”.  Pracując w klubie była organizatorem wielu imprez o charakterze historycznym, patriotycznym, folklorystycznym, nawiązujących do tradycji i kultury Jaworzna.

        Uczestnicząc w organizowanych przez Stowarzyszenie plenerach i warsztatach malarskich wróciła do malowania, doskonaląc swoje umiejętności pod okiem takich artystów malarzy, jak Jacek Gąsior, Karol Wieczorek, Zbigniew Kramarz. Maluje głównie dla własnej przyjemności, częstym tematem jej prac są pejzaże śródziemnomorskie, klimatyczne zaułki, czasem portrety. Jej ulubioną techniką malarską jest olej.

Swoje prace wystawiała wielokrotnie na wystawach zbiorowych Stowarzyszenia, m.in. w Jaworznie, Katowicach, Wiśniczu, Mysłowicach oraz na wystawach indywidualnych, z których za najważniejszą uważa wystawę wspólną z pracami ojca, zorganizowaną w Domu Kultury w Szczakowej w 2018 roku.

        Od kilku lat zajmuje się historią swojej rodziny, tworzeniem drzewa genealogicznego i pisaniem wspomnień, a także historią Szczakowej, huty szkła i gromadzeniem fotografii. Do jej ulubionych zajęć należy praca w ogródku działkowym oraz czytanie książek, najchętniej historycznych, biografii i wspomnień, ale też kryminałów, thrillerów i poezji.

Od 2011 roku działa aktywnie w Stowarzyszeniu Pamięci Armii Krajowej pełniąc funkcję skarbnika.  Za propagowanie wartości patriotycznych i pamięci historycznej, w roku 2018 została odznaczona Medalem „Pro Patria”.