Renata Batko

Renata Batko – mgr inż. geolog, poetka, prozaik, debiut literacki w 2009r. w czasie Krakowskiej Nocy Poetów, w 2011r. został wydany tom poetycki „Gdzie płoszy się sen”. Kolejne tomy poetyckie to: „Spotkania” (2013r.) oraz „Galaktyczne koronki” (2014r.).

W 2018 roku ukazał się zbiór opowiadań pod tytułem „Bardzo, bardzo Dziki Zachód”.

Urodzona w 1963r. w Krakowie, mieszka w Jaworznie. Ukończyła X LO im. KEN, jest absolwentką Wydziału Geologicznego - Poszukiwawczego i Studium Pedagogicznego AGH w Krakowie.

Jej poezja drukowana była w ogólnopolskim kwartalniku literacko – kulturalnym „LiryDram”, almanachach Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno - Literackiego, magazynie literacko – publicystycznym „Iskra” i „Lamelli”, antologiach i almanachach Jurajskiej Jesieni Poetyckiej i Poetyckich Ogrodów, almanachu Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej – 2010 r., almanachu Nocy Poezji w Radomsku „Poezja jak melodia” 2016r., antologii poezji: „Łódź – tkanina z wadami” (2015r.), „Ewokacja” (almanach na XX lecie Grupy Każdy 2015r.), „Złotopotockie impresje” 2017r. oraz „Poeci w Złotym Potoku” 2022r. - antologia wierszy o Złotym Potoku,  antologia  „Tyle we mnie miłości” Łódź 2019r. Małgorzata Skwarek - Gałęska, almanach na 10 lecie Szuflandii pt: „Szuflandia” Małgorzata Michalska, publikacja „Do zobaczenia” poświęcona artystom, którzy odeszli - Londyn i Orlando 2021r.  Danuta Błaszczak i Anna Maria Mickiewicz;

w wydaniu i tłumaczeniu na język rumuński „Din lirica poloneză contemporană” przez Valeriu Butulescu 2015r.;

w języku angielskim w „Love is like air” międzynarodowej  antologii poezji 2016r.;

w języku bułgarskim almanach „Ako tyrsisz ljubow” Bułgaria Plovdiv Rozalia Aleksandrowa  2018r.;

w języku angielskim i telugu – almanach „Jasne jak słońce” Indie – Dr Lanka Siva Rama Prasad2019r.,

w języku francuskim„WWIERSZOWZIĘCI – Ostatni romantycy” – rocznik liryki miłosnej 2022 pod red. Magdaleny Kapuścińskiej.

Utwory prozatorskie (felietony, szkice, recenzje, opowiadania) w „Literacie Krakowskim”, ”Metaforze współczesności”, magazynie „Literaci Eu”, na stronie Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, Szulada.net., E-Multipoetry.pl oraz E-Literaci.pl

Jest też autorem:

- felietonu „Listy niemoralne” – „Literat krakowski” 2011r.;

- refleksji po spektaklu młodzieży X LO w Krakowie pt. „Nietykalni”  – strona ZLP Kraków 2011r.;

- recenzji spektaklu dyplomowego młodzieży Szkoły Aktorskiej SPOT pt. „Poeci w podróży”- strona ZLP Kraków 2012r.;

- recenzji wierszy z tomu „Cały mój dobytek, to plecak pamięci” autorstwa Adriany Jarosz – strona ZLP Kraków 2012r.;

- refleksji po obejrzeniu spektaklu „W sieci” młodzieży X LO w Krakowie – strona ZLP Kraków 2012r.;

- refleksji po wieczorze autorskim Anny Pituch – Noworolskiej pt. „Jest we mnie miłość” – strona Literaci.Eu 2013r.

- felietonu: ”Świnia Trojańska – dlaczego?” czyli rzecz o wierszach Macieja Pinkwarta – strona ZLP Kraków 2013r.;

-  recenzji poezji Małgorzaty Kulisiewicz - tom „Inni bogowie” – szuflada.net 2015r.

 

Była jurorem w XII konkursie "Piórem malowane" organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie (2016r.).

Brała czynny udział w Targach Książki w latach 2012-2014 na stoisku ZLP Kraków oraz w 2015r. na stoisku Wydawnictwa i Drukarni Słowaków w Polsce.

Jest autorką sprktaklu poetycko-muzycznego promującego tom poetycki "Gdzie płoszy się sen" - 2011r.

Zainicjowała cykliczne spotkania poetów z aktorami i publicznością w krakowskim Klubie SPATIF - "Loża" Rynek (od 2016r.), gdzie podczas wieczorów poetyckich - spotkań z autorami - wiersze autorów czytali Studenci PWST w Krakowie.

Wespół z aktorami Teatru "Pinokio" w Łodzi zainicjowałą w 2020roku, podczas pandemii covid-19, czytanie wierszy poetów i prezentowanie ich on-line (FaceBook). Współpracowała z firmą Predictive Solutions Sp. z o. o. w zakresie projektów literackich związanych z promocją.

Recenzje dotyczące twórczości poetyckiej Renaty Batko pt. „Peryfraza i kontrast” Magdaleny Wegrzynowicz – Plichty odnaleźć można w kwartalniku literacko – kulturalnym „LiryDram”, „Poezja pisana dialektyką miłości” w miesięczniku „Gazeta Kulturalna” prof. Ignacego S. Fiuta oraz „Galaktyczne koronki” i „W rajskim ogrodzie poezji” Kingi Młynarskiej w Szufleda.net. O „Bardzo, bardzo Dzikim Zachodzie” recenzję napisała Kinga Młynarska na portalu Szuflada, net (Przeczytane, napisane) 2018r. 

Związana z krakowską grupą literacką „Każdy” skupioną przy Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie i przez kilka lat z Kołem Młodych Krakowskiego Oddziału ZLP oraz z międzynarodową Grupą „Kwadrat”. Od 06.2015 roku członek honorowy Janowskiego Klubu Literackiego, od 2020 roku członek Stowarzyszenia Autorów Polskich oddział Bielsko–Biała, od 2021r. wolontariusz Fundacji „Gra/nice” a od 08.2022r. członek Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie.

            Wiersze Renaty Batko recytowali studenci PWST w czasie spotkań autorskich oraz studenci Aktorskiej Szkoły SPOT w Krakowie w czasie spektakli dyplomowych: „Poeci w podróży” 2012r. i „Skrzydła” 2013r.  oraz młodzież X LO – spektakl „W sieci” 2012r., prezentowane były także na antenie krakowskiego radia ALFA.

Jest laureatką konkursów poetyckich takich jak:

IV Biennale Poezji w Janowie – wyróżnienie; Turniej Jednego Wiersza podczas XI Jurajskiej Jesieni Poetyckiej – wyróżnienie za wiersz „in vivo”;

IX Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Wawrzyn Sądecczyzny” (Człowiek i Sny) – wyróżnienie drukiem;

XV Festiwal Pieśni Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” w Lubaczowie – II miejsce za wiersz „Róże w Gross Rosen”,

II Nocy Poezji i Muzyki w Radomsku 2016r. wyróżnienie za wiersz „dłonie”.